Ayaş

Ayaş…''Parlak, aydınlık gece''… Ankara' nın tarihi ve şirin ilçesi… Doğuyla Batıyı birbirine bağlayan tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Ayaş; bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Doğasıyla, tarihi eserleri, kültür varlıkları, şifalı kaplıcaları ve içmeleri ile ünü Türkiye'nin dışına da taşmış olan ilçede Selçuklular döneminde inşa edilen kale ve kaplıca, bin yıldan beri insanlığa şifa dağıtmaktadır… 

Zengin yaylaları, sağlıklı temiz havası ve yeşilin eşsiz güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Ayaş yerleşim alanı olarak vadi içinde yer alması ile harikalar diyarını andırıyor. 

Turistik imkânlarıyla Anadolu'daki birçok yerleşim yerini kıskandıran ilçe aynı zamanda Ankara'nın ve Türkiye'nin sebze, meyve üretim merkezidir. Ayaş domatesinin ününü bilmeyen neredeyse yok gibidir.

Güveci, sarması, kapaması ve tarhanası ile yemek kültürümüzde de ayrı bir yeri olan Ayaş'ın; ayrıca Baklavası, Höşmerimi, Dut dibi siyeri, Gözlemesi, Bazlaması şöhretini Ayaş'a borçlu olan ama aynı zamanda Ayaş'a şöhret katan zenginliklerdendir.

Gölet mevkii Mesire ve Piknik alanı, yaylaları, tarihi camiileri, namazgah ve Kırkevleri, eski alay yeri, Top tepesi, Güver taşı ile bağları, türbeleri ve müzeleri ile Ayaş mutlaka görülmeye değer... Asartepe Barajı ve Kirazdibi Göleti yeşille mavinin egzotik dansı eşliğinde anılarınıza ev sahipliği yapmayı bekliyor.  Ayaş, zengin göletleriyle balık avı tutkunları için de müthiş olanaklar sunuyor.

Ayrıca; yamaç paraşütü sporunun önemli merkezlerinden biri olan Kumludoruk Tepesi de Ayaş' ta… İlçe kayak merkezlerine yakın konumuyla kayak severlere de hitap ediyor.

Ancak bütün bunların içinde, Ayaş'ın belki de en önemli  zenginliği, dünyanın en önemli jeotermal su kaynaklarına sahip olması… Ayaş yakın bir gelecekte 5 yıldızlı bir termal tatil köyünün kapılarını açmaya hazırlanıyor. Türkiye'nin en büyük termal konsept projesi…5 yıldızlı Naskon Sapphire Resort…  Avrupa'nın en büyük tatil köyü kompleksleri arasında yerini alacak olan Türkiye'ye yakışır bir yatırım…  Ayaş kaplıca bölgesinde, alternatif tatil ve sağlık turizminin tek adresi…